hacamat-olan-sporcular

Dünya’da Hacamat Tedavisi

Dünya’da Hacamat Tedavisi

İran; Hacamat Konusunda tıbbi bilimsel araştırmalar en çok İran’da yapılmıştır.

İran’da Kirmanşah Üniversitesi Tıp Fakültesi Hacamat hakkında ve hacamat ile hastalık tedavisi hakkında en yoğun çalışma yapan kurumdur.

Amerika Birleşik Devletleri: İnanması zor olabilir fakat 1600-1850 yılları arasında Hacamat ile tedavinin gelişmesine; bilimsel verileri istatiksel hale getirip hastalık tedavi etmede, Hacamat için kullanılan ve şu an 2,000’li modern yıllarda kullandığımız kupalara çok benzeyen Kupa Çekme Setlerini icat eden ülke ABD’dir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Hacamat ülkeye göç eden göçmenler tarafından ağırlıklı olarak 16’ıncı ve 19’uncu yy. arasında yoğun olarak hemen her tür hastalığın tedavisinde ilk tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Amerika bu konuda uzman Hacamatçılar yetiştirmiştir.

İngiltere; Son yıllarda İngiltere’de ikamet eden Müslüman doktorların çabalarıyla bir çok dernek kurulmuş olup gerek Müslüman gerek gayri Müslim insanlar İngiltere’de Hacamat’a karşı yoğun ilgi göstermeye başlamışlardır.

Almanya: Almanya’da daha çok ‘Das Schröpfen’ olarak bilinen “Kuru Kansız Hacamat” uygulanmaktadır.

Almanya Sağlık Bakanlığı direk olarak Hacamat’ı tedavi şekli olarak Heilpraktiker (Doğal Tedavi Uzmanlığı veya Aile Hekimliği) mezunu ve tıp fakültesi mezunu doktorlara profosyonel bir kurumdan “Hacamat Eğitimi almış olmak şartı ile ” klinik ortamda Hacamat yapmalarına “yasal izin” verilmektedir.

Suudi Arabistan: Suudi Arabistan İslami bir devlet olmasına rağmen Hacamat henüz tam olarak yasal değildir. Kimin nasıl hacamat yapması konusunda ciddi tarışmalar hala mevcuttur.

Rusya, Ukrayna: Günümüzde Rusya ve Ukrayna’dan Eski Türki Cumhuriyetlerinde de uygulanmaktadır. Fakat yasal prosedür ve uygulama şartları hakkında henüz bir bilgi bulunamaktadır.1675 yılında Rusya’da kolera salgını olduğunda salgın hastalığın etkisini azaltmak ve hastaların bağışıklık sistemini  güçlendirme amaçlı hacamat tedavisinden faydalanmıştır.

Malezya: Çoğunluğu Hristiyan ve Müslümanların oluşturduğu Malezya’da bir çok eyalette Hacamat klinik ortamlarda uygulanmaktadır.

hacamat-olan-sporcu
hacamat-olan-sporcu

İslam’da Hacamat Tedavisi

Rasulallah SAV Efendimiz miraç hadisesinden sonra Hacamat dinimiz İslam’da bir tedavi yöntemi olarak daha da önem kazanmıştır.Bir hadis-i şerifte Rasulallah Efendimiz “Miraç’tan dönerken hangi melek grubuna rastlasam, ‘Ey Rasulallah ümmetine Hacamat olmalarını emret’ dediler.”

Miraç hadisesinden sonra Hacamat Rasulallah SAV Efendimizin hadis-i Şeriflerinde de belirttiği üzere uygulama şekli ve zamanı olan ve dinimiz İslam’da çok önemli bir yeri olan bir tedavi usulü haline gelmiştir.

Hacamat yaptırmanın önemi ve faydaları hakkında otuzdan fazla Hadis-i Şerif vardır.

islamda-hacamat
islamda-hacamat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir