Hacamat Nasıl Yapılır

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat; deri altında biriken, vücutta çeşitli hastalıklara neden olan toksik kanın dışarıya atılması için yapılan bir işlemdir. Peygamber efendimiz tarafından da tavsiye edilmiş olan hacamat, bizzat kendisinin de uyguladığı ve sünnet olan bir tedavi yöntemidir.

Hacamatın yapılış videosu için Tıklayın.

Deri altında biriken toksik yani insan sağlığı açısından zararlı kan; özelliğini yitirmiş, koyu renkli ve pelte kıvamlıdır. Bu kan, bağışıklık sistemi için oldukça zararlıdır ve pek çok hastalığa neden olmaktadır. Hacamat; ağrısız, acısız ve istirahat gerektirmeyen bir tedavi yöntemi olması nedeniyle, bu zararlı kanın vücuttan atılmasını sağlayarak hastalıklardan korunmayı ve sağlıklı bir yaşam sunmaktadır. Özellikle baş ağrılarına iyi gelmektedir.

Hacamat kelimesi köken bakımından Arapça bir kelimedir. Anlam olarak ise emmek ve normal formuna getirmek gibi anlamları bulunmaktadır. Hacamat, eğer uygun bir zamanda ve usulüne uygun olarak gerçekleştirilirse; vücudun dışarıya atamadığı ağır metaller serbest radikaller, toksinler ve hormonlu gıdaların bıraktığı kalıntıların emilerek insan vücudundan atılmasını sağlar. Bu yöntem, özellikle İslam ülkelerinde oldukça yaygındır. Ancak son dönemlerde Avrupa başta olmak üzere tüm dünya tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Peki, insan sağlığı açısından bu kadar önemli olan hacamat nasıl yapılır?

Hacamat, geleneksel olarak boynuzla uygulanan bir yöntemdir. Ancak günümüzde cam kupalar ya da vakum setleri ile de yapılmaktadır. Çizme yöntemi ile yapılan hacamat ise, jilet ile uygulanır. Kliniklerde ise çok daha hijyenik olması nedeniyle bisturi ile yapılmaktadır.

Hacamat Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?

Hacamat, bir nevi cerrahi müdahaledir. Bu nedenle kime ve nasıl yaptırıldığı oldukça önemlidir. Hacamat tedavisi uygulanılırken kullanılan malzemeler tek kullanımlık olmalıdır. Hangi bölgelere uygulanacağı da oldukça önemlidir. Hacamat, genellikle sırt bölgesine uygulansa da tedavinin uygulandığı kişinin hastalığına ve şikâyetlerine göre baş bölgesine ve diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilmektedir.

Tüm bunların yanında kadınların hacamat yaptıramayacağı yönünde söylentiler söz konusudur. Ancak hacamat sabit bir sünnettir ve kadınların hacamat yaptırması dinen sakıncalı değildir. Tıbben bir engel yoksa, kadınlar da hacamat yaptırabilir. Ancak hacamat yaptıracak kadınların tıbbi aciliyeti olmayan durumlarda eşlerinden izin alması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir