hacamat-akut-kronik-tedavisi

Hacamatla Akut Ve Kronik Ağrıların Tedavisi

Hacamatla Akut Ve Kronik Ağrıların Tedavisi

İnsan vücudunun belli bölgelerinden zaman zaman ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar, doku harabiyetine bağlı olarak ya da farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Ayrıca bu ağrıların birçok çeşidi bulunmaktadır. Ağrılar arasında sıkça rastlanılanı yayılan ağrılar, bir sinir hattı boyunca dağılarak hissedilir. Yansıyan ağrı ise, yayılan ağrı olmadan uyarının dışındaki bölgelerde hissedilen ağrı türüdür. Bunların yanında hiperajezi, normalde hissedilmesi gerekende daha şiddetli ağrılar iken hiperpati ise uzamış ağırlara verilen addır. Ağrının türü ne olursa olsun hacamat, ağrıların azalması ve tamamen iyileşmesi için oldukça etkilidir.

Hacamatın Ağrılara Etkisi

Ağrılar, kişilerin hayatını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Özellikle sinir sistemi dışındaki dokularda oluşan ağrılar aniden başlar ve oldukça keskindir. Bu ağrılar batma, zonklama ve sızlama tarzındadır. Bunun yanında visseral denilen ve iç organlarda oluşan ağrılar da bulunmaktadır. Bu  ağrılar genellikle kolay bir şekilde saptanamaz ve ağrı diğer dokulara yayılır. Hacamat tedavisi, iç organlardan kaynaklanan ağrılarını azaltır. Eğer bu tedavi doğru noktalara uygulanırsa, ödem çözer ve ödemin yaptığı baskı ortadan kalkar. Bu da ödem sonucu oluşan ağrıların geçmesini sağlar.

Kronik ağrı şikâyeti yaşayan hastalar hacamat tedavisinden oldukça iyi sonuç almaktadır. Özellikle bu ağrılar nedeniyle sürekli ağrı kesici alınması, hacamat sayesinde son bulur. Kronik ağrılara bölgelerdeki fonksiyon kaybı, kuvvet kaybı neden olabilir. Yine bu ağrılar duygu durumu bozukluğuna ve uyku bozukluğu sonucu da oluşabilir. Ancak uygun şekilde yapılan hacamat tedavisi ile kronik ağrı şikâyeti yaşayan hastalar rahatlar ve ağrıları azalır. Bunun yanında hacamatın ağrılar ile ilgili tek etkisi ağrı azaltması değildir. Aynı zamanda kronik ağrılar dindiği için kişinin psikolojisi düzelir, vücudu yenilenir ve kişi tam anlamıyla rahatlar.

Yine tüm bunların yanında hacamatın, psikojenik ağrılar üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Çünkü hacamat stresi azaltır ve insan psikolojisini olumlu yönde etkiler. Bu ağrı türü için den uygun olanı kafa bölgesinden yapılan hacamattır. Siz de kronik ya da akut ağrı şikâyeti yaşayan biriyseniz, bir an önce hacamat tedavisine başlamalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir